Pracownia Aktywności Lokalnej to roczny kurs zielonego aktywizmu. Powstał z myślą
osobach, które chciałyby zmieniać otoczenie na własną rękę. Oprócz pigułki wiedzy z
zakresu ekologii dawał on możliwość finansowania własnych pomysłów.
Fot. Szymon Kawecki
W 2023 roku, razem z animatorami i animatorkami z trzech poznańskich organizacji
pozarządowych stworzyliśmy program edukacyjny z zakresu ekologii miejskiej. Składał się
on z pięciu zjazdów teoretycznych – dotyczących m.in. wody w mieście, permakultury, projektowania zielonych przestrzeni, a także takich narzędzi jak budżet obywatelski czy kampania społeczna. W pierwszej edycji programu działania obejmowały trzy poznańskie dzielnice: Główną, Wildę i Dębiec. Zajęcia warsztatowe uzupełniały spacery badawcze i konsultacje z osobami eksperckimi i praktyczkami ekologii miejskiej.
Druga część kursu miała charakter praktyczny. Uczestnicy i uczestniczki zaangażowali się w tworzenie i rozwijanie zielonych przestrzeni. W ten sposób powstał m.in. nowy ogród społeczny Ziemia Wspólna, a także murale, instalacje artystyczne oraz mała architektura (m.in. oktagon oraz ławka do patrzenia w niebo zaprojektowane przez Łukasza Spychaja). Część osób zrealizowała również swoje własne zielone projekty — m.in. grę terenową, piknik błotny czy warsztaty hortiterapii. Pod opieką animatorów z Kolektywu Aktywne Miasto kursanci złożyli również projekt do Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego.
Fot. Ula Jocz
”Warto podejmować te małe, codzienne działania i mieć realny wpływ na codzienność. Każdy może być sprawczy i warto tym podejściem zarażać innych.
- fragment artykułu o Pracowni Aktywności Lokalnej
Jedną z najważniejszych i jednocześnie najbardziej skomplikowanych części kursu był dla mnie proces przygotowania kampanii społecznej dotyczącej miejskich wysp ciepła. Uczestnicy i uczestniczki Pracowni stworzyli scenariusz spotu we współpracy z Agencją Chapter1 i kolektywem audiowizualnym Lava Pies, następnie pod moją opieką przygotowali profesjonalny plan zdjęciowy, w którym wzięli udział zarówno jako aktorki, jak i operatorzy, scenografki, czy reżyserzy.
Podsumowaniem Pracowni Aktywności Lokalnej była publikacja — zeszyt dobrych praktyk, w którym znalazły się wnioski z przebiegu projektu, teksty eksperckie dotyczące zagadnień zakładania i prowadzenia ogrodu społecznego oraz pracy z lokalną społecznością, zasady tworzenia kampanii społecznej, a także zbiór pomysłów na własne zielone działania.
zobacz publikację