To cyfrowa przestrzeń, która łączy w sobie cechy archiwum społecznego i wirtualnego przewodnika po dzielnicy Główna. Celem projektu Stowarzyszenia Młodych Animatorów Kultury było poszerzanie zasobu wiedzy o ludziach, wydarzeniach, profesjach i miejscach szczególnie istotnych dla historii i kultury tej części Poznania.

Archiwum dzielnicy ma charakter zasobu cyfrowego, gdzie wszystkie zdigitalizowane materiały (m.in. fotografie, karty pocztowe, dokumenty, materiały audiowizualne) opowiadają historię Głównej z wielu perspektyw. Jego istotnym elementem jest zbiór pojedynczych, ulotnych narracji mieszkańców i mieszkanek dzielnicy, czyli historii mówionych. W 2024 roku razem z Tomaszem Gęstwickim przeprowadziliśmy serię wywiadów video z seniorami i seniorkami, dzięki którym udało nam się uchwycić wizerunek osiedla z lat 1940-1990 zachowany w pamięci o codziennych zdarzeniach. Wywiady zostały udostępnione na stronie archiwum, a także posłużyły do pracy nad kilkoma projektami wokół lokalnego dziedzictwa kulturowego — m.in. do stworzenia współczesnych wersji pieśni robotniczych.

Oprócz bogatego zbioru historii mówionych, a także zdjęć pochodzących ze zbiorów Instytutu Zachodniego im. Zygmunta Wojciechowskiego, Biblioteki Uniwersyteckiej oraz Biura Miejskiego Konserwatora Zabytków w Poznaniu, a także prywatnych archiwów, na stronie można znaleźć trzy video-spacery: szlakiem pamięci mieszkańców, architektury czy Powstania Wielkopolskiego, a także zdigitalizowane wystawy i serię publikacji dla dzieci z ilustracjami Grzegorza Myćki, Aleksandry Płocińskiej i Ani Kaźmierak.