To wyjątkowe miejsce prowadzone przez Stowarzyszenie Młodych Animatorów Kultury. Mieści się na Głównej, czyli w peryferyjnej dzielnicy Poznania, uważanej przez wiele osób za niebezpieczną. Od 2019 roku zmieniamy jej wizerunek tworząc razem z mieszkańcami osiedlową ofertę kulturalną.

W Fyrtel Główna można wziąć udział w warsztatach twórczych, koncertach, spektaklach i wernisażach. Działają tu pracownie: muzyczna, tańca współczesnego, żywego słowa, fotografii, sztuk pięknych, rękodzieła i archiwistyki społecznej. Raz w tygodniu spotykamy się w Otwartym Ogrodzie Nadolnik, gdzie wspólnie uprawiamy rośliny i organizujemy kolacje sąsiedzkie. Latem oddajemy tę przestrzeń w ręce innych animatorów i artystek — wyłonionych w open callu na rezydencję społeczno-artystyczną.

zobacz stronę

fot. Ula Jocz

Z Fyrtel Główna współpracowałam jako animatorka w latach 2019-2024. W tym czasie z niepozornego poddasza miejsce przekształciło się w lokalny dom kultury odwiedzany zarówno przez dzieci i młode osoby, jak i dorosłych czy seniorów. Wielu lokalnych liderów i liderek zaczęło prowadzić tu swoje zajęcia lub organizować autorskie wydarzenia, a dzięki przemyślanym i konsekwentnym działaniom PR budowana przez nas marka stała się wizytówką dobrych praktyk współpracy ze społecznością lokalną na rynku ogólnopolskim — m.in. dzięki nowatorskiemu programowi rezydencji społeczno-artystycznych.

Fyrtel Główna to przede wszystkim miejsce, w którym rozwija się sprawczość. Jesteśmy otwarci na pomysły mieszkańców i mieszkanek. W ten sposób powstała np. Biblioteka Sąsiedzka, która zbudowana wspólnymi siłami, obecnie gromadzi ponad 10 tys. książek. Od 2023 roku dzięki realizacji programu edukacyjnego Odyseja Główna adresowanego do młodych osób, poddasze stało się także częstym miejscem spotkań lokalnej młodzieży, a oferta działań skręciła mocno w kierunku zaspokajania potrzeb tej grupy społecznej.

fot. Ula Jocz

Nie praca, nie dom, ale takie trzecie miejsce, w którym mieszkańcy okolicy mogą się spotkać, zintegrować i zrobić coś razem.

fot. Ula Jocz

Podstawą mojej pracy w Fyrtel Główna była metoda Organizowania Społeczności Lokalnej. Wszystkie proponowane działania edukacyjne i twórcze były odpowiedzią na problemy i potrzeby zebrane w dokumencie zwanym “diagnozą”. OSL polega przede wszystkim na empowermentowaniu lokalnych liderów i liderek — jako animatorka wspierałam i ich w realizacji własnych pomysłów, dyskusji na istotne dla społeczności tematy (m.in. wybory do Rady Osiedla) prowadziłam też spotkania lokalnego partnerstwa, które co roku organizowało dzielnicowy festyn Dni Sąsiada. Do tej pory korzystam ze zdobytej tam wiedzy — organizując własne warsztaty czy współpracując z różnymi społecznościami w ramach działalności twórczej.