Jedną z najlepszych form integracji jest udział we wspólnym działaniu artystycznym — takim jak Kongres Rysowników. W specjalnie przygotowanej przestrzeni wyłożonej papierem, spotkamy się po to by wspólnie rysować i dialogować za pomocą obrazów.

fot. Mariusz Forecki

W 2018 roku podczas finału projektu 5 zmysłów odtworzyłam akcję artystyczną Pawła Althamera. Spotkanie przybrało formę otwartych warsztatów, w których wzięły udział osoby z niepełnosprawnością, uczniowie i uczennice pobliskich szkół, studenci i studentki UAP, a także artyści, ilustratorki i graficy współpracujący z projektem. Wizualne wypowiedzi kongresu skupiły się wokół tematyki Wolności. Wydarzenie poprzedził Marsz o Wolność broniący interesów Rodziców osób z niepełnosprawnością.

Kongres wymyślony przez Althamera stwarza demokratyczną sytuację, w której przedstawiciele różnych grup mogą wyrażać swoje zainteresowania i poglądy, wskazywać problemy, ingerować w stworzone przez siebie prace. Taki dialog za pomocą obrazów bywa czasem łatwiejszy niż za pomocą słów.

- Paulina Skorupska, konsultantka programowa projektu 5 zmysłów

fot. Marek Lapis

Kongres Rysowników to praca Pawła Althamera, zaprezentowana po raz pierwszy podczas 7. Biennale w Berlinie w 2012 roku w opuszczonym kościele św. Katarzyny. Od 2012 roku Kongres został kilkukrotnie odtworzony w różnych formach i miejscach m.in.: w ramach retrospektywnej wystawy artysty w New Museum w Nowym Jorku, Ludwig Forum w Aachen, czy też w Sopocie przy okazji wystawy Grupy Nowolipie. Projekt, którego celem jest wypowiadanie się za pomocą obrazów, zachęca wszystkich, bez względu na wiek i poglądy, do podzielenia się swoją opinią przy użyciu kredki, węgla i farby.