To jeden z największych w Wielkopolsce projektów edukacyjnych adresowanych do osób z niepełnosprawnościami. W sześciu tworzonych przeze mnie edycjach uczestniczyło blisko 2500 osób oraz ponad 200 artystów i instruktorek prowadzących warsztaty z zakresu: nowego cyrku, animacji, reportażu, pisania pisania, sitodruku, teatru i fotografii.
Fot. Marek Lapis
W latach 2015-2020 byłam kuratorką i producentką projektu 5 zmysłów. Co roku w 30 miejscach w Wielkopolsce odbywały się warsztaty artystyczne dla osób z niepełnosprawnością. W tym czasie powstało 6 publikacji projektowych, w tym jeden album muzyczny oraz 3 kampanie społeczne AMS (m.in. Razem o]wolności nagrodzona w konkursie INICJATORY). Projekt wieńczyły wydarzenia finałowe jak widowisko na Dworcu PKP w Poznaniu (2015), wystawa fotografii w Urzędzie Miasta Poznania (2016), spektakl Piękne spojrzenie w reżyserii Katarzyny Stoparczyk (2017), Kongres Rysowników wg Pawła Althamera (2018), konferencja o dostępności (2019) czy premiera kampanii społecznej (2020). W projekcie wzięli udział m.in. tacy artyści jak: Wojciech Ziemilski, Justyna Sobczyk, Paweł Althamer, Maciej Kurak, Noriaki, Someart, Wojciech Waglewski, Katarzyna Stoparczyk, Michał Wiraszko, Novika, Jacek "Budyń" Szymkiewicz, Jakub Woynarowski, Michał Bałdyga, Paulina Wycichowska, Rafał Urbacki.
”Kiedy jechałam do Owińsk nie wiedziałam, że czas spędzony z niewidomymi dziećmi otworzy mi oczy na wiele ważnych spraw. Wróciłam z nagranymi rozmowami. Co w nich znalazłam? Dziecięcą mądrość, autentyczność, wrażliwość, ale także niebywałą dojrzałość i odwagę w precyzowaniu myśli i uczuć.
- Katarzyna Stoparczyk, reżyserka spektaklu "Piękne spojrzenie"
Szczególne miejsce w tym gronie zajmuje edycja z 2019 roku, kiedy odbyła się konferencja "Kod dostępu. Rozmowy o kulturze, która nie wyklucza". Do udziału w wydarzeniu zaprosiłam wówczas przedstawicieli instytucji kultury i organizacji pozarządowych, niezależnych artystów i działaczki zaangażowane w pracę na rzecz inkluzji społecznej. Panele dyskusyjne dotyczyły projektowania oferty kulturalnej dostępnej dla wszystkich odbiorców oraz obecności osób z niepełnosprawnościami w sferze społecznej i artystycznej. Całość dopełniła premiera Atlasu dla Kultury, pomagającego czynić bardziej dostępnymi wydarzenia z różnych dziedzin kultury i sztuki (Srebrna Ryczka w kategorii: innowacje w konkursie Poznań dostępny, 2019).
Ze względu na czas protestów rodziców osób z niepełnosprawnościami wyjątkowa była również edycja w 2018 roku zatytułowana "o wolności". W 30 ośrodkach terapii zajęciowej odbyły się wówczas warsztaty grafiki i ilustracji, dzięki którym powstały ulotki i transparenty na wolnościowy marsz osób z niepełnosprawnościami. Pochód przeszedł ulicami Poznania wprost do Pawilonu, gdzie zorganizowaliśmy Kongres Rysowników wg pomysłu Pawła Althamera. Dopełnieniem edycji była kampania społeczna AMS, w której rodzice osób z niepełnosprawnościami wspólnie z zaproszonymi artystami i artystkami przygotowali plakaty dotyczące ich rozumienia wolności. Projekt otrzymał ngrodę mieszkańców Poznania oraz wyróżnienie w kategorii "kultura" w konkursie na Najlepszą Poznańską Inicjatywę Pozarządową INICJATORY (2019).