W społecznym domu kultury Fyrtlu Główna pracowałam z różnymi grupami lokalnych liderów. Starałam się wspierać ich poprzez organizację warsztatów i konsultacji dotyczących wyznaczania celów i projektowania działań oraz towarzysząc im w procesie ewaluacji.

Każda osoba czy grupa związana z dzielnicą Główna w Poznaniu co roku ma szansę zgłosić się do Fyrtel Główna ze swoim pomysłem i otrzymać dofinansowanie na jego realizację. Zanim tak się stanie, musi jednak wziąć udział w warsztacie dotyczącym pracy metodą projektową. To ważne, by pomysł był odpowiedzią na problem lub potrzebę konkretnej społeczności, aby zawczasu pomyśleć o tym kto jest odbiorcą działania oraz jakimi metodami najlepiej do niego dotrzeć, a także w jaki sposób można wykorzystać istniejące zasoby – eksperckie, infrastrukturalne, partnerskie itp. Nad tymi zagadnieniami pracowaliśmy podczas liderskiego warsztatu Aktywna Główna (2021-2023) oraz w procesie indywidualnych konsultacji.

fot. Ula Jocz

Ponieważ jestem animatorką kultury, moja rola polega na wprawianiu procesów w ruch, a następnie ich dyskretnym nawigowaniu. W efekcie warsztatów liderskich zrealizowane zostały m.in takie pomysły jak: sprzątanie świata, nasadzenia w ogrodzie, Pracownia Rękodzieła, cykliczne spotkania Planszówkowy Fyrtel, rzeźba na Paradę Sobótkową czy muzyczny spacer po Głównej.

fot. Ula Jocz

Koalicja Partnerstwo dla Głównej to grupa liderów i liderek, którą opiekowałam się w latach 2021-2024. Są wśród nich osoby reprezentujące związane z dzielnicą organizacje pozarządowe, radę osiedla, hufiec harcerski, placówki oświatowe, małe i duże biznesy. Celem partnerstwa jest organizacja wydarzeń dla społeczności lokalnej, a także wypracowanie mechanizmów samopomocy. W ciągu roku Koalicja organizuje wspólną akcję sprzątania świata, festyn sąsiedzki, Mikołajki oraz spotkanie noworoczne. Program tych wydarzeń powstaje podczas warsztatów liderskich, które skupiają się na nauce współpracy oraz wymiany zasobów. Za największy sukces naszego czteroletniego działania uważam jednak to, że udało się wdrożyć nową formułę kolektywnego zarządzania grupą.

fot. Ula Jocz